Vi Seniorer > Forum > Allmän diskussion > Allmänt > Cpap-Apparat, någon som använder det här?

Du hittar denna tråd på http://www.viseniorer.se/forum/f7t1273s1.html

* Cpap-Apparat, någon som använder det här?

Skrivet av Winger 24 sep 2013 17:00
 
Jag har sömnapne och är användare av en sån här CPAP-apparat som jag fäster över näsan så mitt blod blir syresatt. Det är jättejobbigt ibland att behöva använda en sån här men jag måste det för jag har en förmåga att lätt somna när jag kör bil.Men det känns som att sova med en stor elefantsnabel som blåser luft...Jag vill höra om någon har erfarenhet utav detta?

--
Winger
 
Skrivet av Winger 25 sep 2013 19:47
 
Ibland kan man få en bettskena också för sömnapne men det kunde inte jag ha..

--
Winger
 
Skrivet av Pinky 10 feb 2014 11:13
 
Så skönt att maskinen finns.

Min man hade detta problem och slutade andas flera gånger varje natt. Resultatet blev att jag inte vågade sova någon djupare sömn. Måste alltid väcka honom så han andades igen.
I längden blev det ganska jobbigt.
Skönt att veta att det finns hjälp att få.
Hur går det för dom som lever ensamma? Vem talar om för dom att, personen slutar andas och bör söka hjälp? När jag har varit ute på nätet och läst om sömnapne, har jag sett att det funnits människor som inte vetat att dom hade detta problem. Dom märker inte själva att dom flera gånger under natten har flera andnings uppehåll. En blev varse detta först när hon blev inlagd på sjukhus.