Skrivet av LasseO 24 mar 2014 19:08
Vilket tröttsamt politikertjafs om betygen i skolan, på min tid fick vi betyg från första klass och vi överlevde.
Skrivet av Sunny3 24 mar 2014 20:35
Man kan ge omdöme i alla ämnen fram till fyran, sedan efter omdöme vet föräldrarna vad barnen behöver ta tag i inför betygen i fyran.
I ettan tex, kan man skriva -läser bra-, -har god läsförståelse-.
-Sköter sig i klassrumssituationen- och- är en bra kamrat-.
jag tycker allt ska vara med i omdömet de första åren, då kan föräldrarna arbeta tex med barns sociala färdigheter.
Sedan ett tiogradigt betyg där 5 är medel och godkänt.
Bara lite tankar om betygen...Mvh/Sunny
Skrivet av LasseO 24 mar 2014 20:41
Kalla det gärna omdöme men det är viktigt att föräldrarna vet var barnen står i sin utveckling och kunskap.
Skrivet av Sunny3 24 mar 2014 20:49
Ja det blir ju försent att hugga tag i ett barn som inte kan läsa i sexan, eller inte går att ha i möblerade rum.
Ett omdöme kan säga mer än en siffra om de skrivs utförligt.
Stöd ska sättas in tidigt för barn som släpar efter, in med extra resurser och stöd....Mvh/Sunny..
Skrivet av LasseO 24 mar 2014 21:27
Egentligen är det väldigt enkelt, otroligt att politikerna aldrig fattar detta som vanligt folk vetat länge.
Skrivet av dubbeltur 25 mar 2014 07:46
Grundproblemet är studieovana och oengagerade föräldrar som inte ger sina barn stöd och uppmuntran.
--
dubbeltur
Skrivet av Sunny3 25 mar 2014 09:01
Ja och sedan att skolan får ta över fostran och lära ut regler och normer.
Det vi förr kallade hyfs och snyfs.
Man förväxlade -fri uppfostran- med fri från fostran-. Men det jag lärt mig under alla år som lärare och mamma är att barn som får regler och normer blir lyckliga barn.
Ser man program som-världens strängaste föräldrar- som får till sig huliganer och lär dom respekt och hur man beter sig så blir barnen lyckliga av normer och regler.
Precis som dessa urspårade barn hade vi på OBS klinikerna många av dessa problembarn. En del blev missbrukare, en del grovt kriminella, ett par blev mördare.
De kom från alla samhällsskikt och sociala förhållande och etniska ursprung. Men gemensamt hade de föräldrar som inte motat -Olle i grind-.
Skolan är en läroanstalt inget uppfostringshem för barn, vilka pedagoger vill arbeta med uppfostran då de lagt många år av sitt liv för att få lära ut sina ämnen de skolat sig för?
Aga kan vara att inte bry sig om sina barns framtid....Mvh/Sunny..