Vi Seniorer > Forum > Allmän diskussion > Samhällsfrågor > Våld i samhället

Du hittar denna tråd på http://www.viseniorer.se/forum/f25t1777s1.html

* Våld i samhället

Skrivet av Gun_sa 27 nov 2014 09:53
 
Runt om i världen är det protester som slutar i våld och ödeläggelse. Idag är det på många platser i USA och sanningen om vad som hänt är inte det viktiga och många reser till olika ställen bara för att "hjälpa" till att ställa det.
Giuliani på Fox om skjutningen.
Giuliani fick internationell uppmärksamhet under och efter 11 september-attackerna 2001 på World Trade Center. Han blev av tidskriften Time utsedd till Årets Person 2001 och samma år tilldelades han Brittiska Imperieorden av Elizabeth II.
http://video.foxnews.com/v/3911524437001/doj-ferguson-investigation-continues-on-heels-of-grand-jury/#sp=show-clips
 
Skrivet av Gun_sa 25 mar 2015 12:23
 
Jag ser här på klotter att en del tittat på trolljägarna med Robert Aschberg, för det första tycker jag inte att det är hans uppgift att hänga ut personer, det är polis och rättsväsende som skall sköta det.
Hade det varit någon annan som lett programmet kanske jag hade sett lite i alla fall, men Aschberg förknippar jag med kiss och bajs, släppa sig i tv och gap och skrik.
Ungefär som den nye rikspolischefen, han är kvar i minnet sen Bad boo band med knulla i Bangkok.
Så jag har lite svårt att respektera dessa :)
 
Skrivet av LasseO 25 mar 2015 12:43
 
Det är väl bra att någon jagar drägget?
 
Skrivet av Gun_sa 25 mar 2015 12:52
 
Lasse: Det är polisens jobb, nu börjar det bildas medborgargarde på olika håll och jag är rädd för var det kan bära med sig och sluta.
Tycker du också att det är medborgargardens rätt att hålla ordning i samhället eller Var drar du gränsen.
 
Skrivet av Sunny3 25 mar 2015 13:17
 
Ja men alla dessa hemska hot läggs ju ner. jag lyssnade förra veckan på hur man tystar kvinnor i politiken tex.
Får man hemskt mycket hot gräver det sig in i människan och fastnar.
Hemska bilder på de 16 Kristna kvinnorna med lemlästade kroppar skickade en man till en kvinna. Kan något hot vara värre?
Något måste göras, det Aschberg gör är modigt. Han blev utsatt själv, någon ville klämma hans judefingrar i brevlådan. Det är hets mot folkgrupp.
Även om jag inte är så där jätteglad i honom i övrigt. Men jag berömmer hans mod.
Jag har arbetat med dessa unga utåtagerande grabbar som kom från samhällets alla skikt.
Några är idag kända mördare.
Det finns ett uttryck som lyder- det ska krökas i tid, det som krokigt ska bli- Man måste börja med det lilla barnet hur man uppför sig.
Utegångsförbud kvällstid för unga kriminella tex,grannsamverkan, skvallerkäringarna fyllde en viktig roll förr,ungdomsgårdar i all ära, men det var där man lärde sig dricka, många sniffade limm, slogs mm. Föräldrarollen är den viktigaste.
Jag ser hur rotlösa ungdomarna är idag ingen fasthet alls, varken i skolan eller hemma.
Frågan är bara om skolan ska vara en uppfostringsanstalt och dagis för tonåringar?
Vems är ansvaret? tar man det nyfödda barnet och ber en annan mamma på salen amma? Lika viktigt att fostra barn. Det går faktiskt....Mvh/Sunny..
 
Skrivet av LasseO 25 mar 2015 13:17
 
Det var jakten på nättroll vi diskuterade, inte medborgargarden.
 
Skrivet av Sunny3 25 mar 2015 13:20
 
Ja vi håller oss till allt hot och hemskheter på nätet.
Det går att starta tråd om medborgargarden också....Mvh/Sunny..
 
Skrivet av LasseO 25 mar 2015 13:40
 
Visst gör det, men Gun_sa tog upp garden när jag menade nättroll, i en del mindre samhällen utan polisnärvaro har invånarna ett gäng som patrullerar nattetid för att avskräcka buset och det har haft bra effekt.
 
Skrivet av Gun_sa 25 mar 2015 14:14
 
Tråden heter Våld i samhället
Jag tycker att det är farligt när gränsen hela tiden flyttas och icke auktoriserade skall ta hand om lagen med olagliga handlingar för då är vi på väg mot anarki. Men det är vi kanske ändå.
 
Skrivet av Sunny3 25 mar 2015 14:25
 
Jag såg det Lasse!
Det farligaste är de grupper som ska tysta andra med hot om våld och trakasserier på nätet tills de inte orkar mer att tjäna samhället.
Såg han den handikappade ståupparen som har en CP skada vad vissa tyckte han skulle göra. Det är de farligaste krafterna. Ger vi efter så tappar vi möjligheten att ha en egen åsikt, samma människovärde. Mvh/Sunny...
 
Skrivet av LasseO 25 mar 2015 14:36
 
Kampen mot näthatet får aldrig upphöra och polisen måste få mer resurser plus att alla skall anmäla nätkränkningar och hot.
 
Skrivet av Honom 25 mar 2015 21:53
 
Jag kan ju inte se att Aschberg och/eller andra gör något olagligt i att jaga nättroll. Jag tycker helt enkelt att det är bra. Och så länge polisen inte orkar eller lägger resurser på annat får vi nog finna oss i att det bildas små grupper här och var som försöker skydda det man har.
 
Skrivet av Sunny3 26 mar 2015 08:13
 
Både -trolljägarna- och -stalkers- har sin funktion för att visa oss andra, -kanske naiva- hur det ser ut bakom skärmarna. Den sanna verkligheten om hatet och hoten. Om hur kvinnor har det.
Jag har själv blivit kallad -Kristen hora- för att jag står upp för svaga grupper på annat forum.
Anonyma sitter de där med allt sitt missnöje över sig själva,vad de har,inte har, bittra och förgrämda. De kunde likaväl odla kärlek, värme och gemenskap.
-Det är skönt att surfa på hatvågen- sade en elev till mig, så är det. Det ger kickar.
De går på handikappade och önskar livet ur dom,ska vi bara stilla se på?
Jag är glad för de män och kvinnor som dessutom själva hamnar i hetluften som tar striden mot trollen och stalkarna.
I solen och ljuset spricker trollen och man ska inte mata dom.
Debatten har pågått länge om de arga unga männen som bara bär på sitt hat. -Det är bättre att stämma i bäcken , än i ån-
Menas att bromsa i tid, då när de blivit för många och för våldsamma och mordiska, ja då kan det vara försent, det har vi sett förr....Mvh/Sunny
 
Skrivet av Gun_sa 26 mar 2015 08:41
 
Moral och etik försvann och allt hot och våld är hemskt, att sänka sig till samma nivå är nästan lika illa.
Om man tänker i stort några år framåt i tiden så kommer vi att slå vilda västern med hästlängder :)
 
Skrivet av Bagge 29 mar 2015 03:05
 
Bättre att folk bråkar på nätet där alla kan försvara sig, än att de vevar runt ute IRL, för de verkar odemokratiskt ha brist på argument.

De som jagar näthatare verkar vara det själva och hotar med våld.
 
Skrivet av Sunny3 29 mar 2015 09:15
 
Att folk bråkar på nätet? Det är en massa ljusskygga individer som ger sig på och hotar oskyldiga människor på nätet. Kvinnor blir hotade med gruppvåldtäkt,de får hemska hot och bilder skickade till sig. Våra kvinnliga politiker får dödshot varje dag.
Fega stackare som man inte kan ha i möblerade rum. Kanske harmen blir stor då man visat vilka de är?
Ingen ska behöva utsättas för kränkande tillmälen på nätet. Man säger att det behövs lämplighetsintyg för att bli förälder och i deras fall hade det absolut behövts.
Varken Aschberg eller andra har kränkt de som stalkat och hotat på nätet, utan bett dom sluta.
Hur ska man få slut på våld och hot om ingen gör något. Ge gärna expertråd.
Vill vi leva i ett samhälle när man inte är en -ja sägare- till allt som sprids av lögner, hot och våld utan vill bekämpa det?
Ja då blir det snart ett -vilda Western-. Ta fram skiten i ljuset och sätt ner foten, för har inte föräldrarna gjort det en gång i tiden får vi säga-nej tack till allt hat- det är inte hat det är brist på utan vänlighet, förståelse, empati och kärlek....../S
 
Skrivet av LasseO 29 mar 2015 09:19
 
Det är bra att att Aschberg och andra konfronterar Trollen och det borde vara fler som jagar dessa typer och drar fram dem i ljuset och visar upp dem offentligt.
 
Skrivet av Sunny3 29 mar 2015 09:28
 
Ja när de får människor att begå självmord så ska de straffas helt klart.
Jag lägger inte två fingrar emellan där, utan det man gör ska man stå för.
Hotar man med tex gruppvåldtäkt ska man dömas. Det är väldigt enkelt egentligen....Mvh/Sunny..
 
Skrivet av Bagge 29 mar 2015 22:11
 
söndag 29 mars 2015, kl 09:15 skrev Sunny3
Att folk bråkar på nätet? Det är en massa ljusskygga individer som ger sig på och hotar oskyldiga människor på nätet. Kvinnor blir hotade med gruppvåldtäkt,de får hemska hot och bilder skickade till sig. Våra kvinnliga politiker får dödshot varje dag.
Fega stackare som man inte kan ha i möblerade rum. Kanske harmen blir stor då man visat vilka de är?
Ingen ska behöva utsättas för kränkande tillmälen på nätet. Man säger att det behövs lämplighetsintyg för att bli förälder och i deras fall hade det absolut behövts.
Varken Aschberg eller andra har kränkt de som stalkat och hotat på nätet, utan bett dom sluta.
Hur ska man få slut på våld och hot om ingen gör något. Ge gärna expertråd.
Vill vi leva i ett samhälle när man inte är en -ja sägare- till allt som sprids av lögner, hot och våld utan vill bekämpa det?
Ja då blir det snart ett -vilda Western-. Ta fram skiten i ljuset och sätt ner foten, för har inte föräldrarna gjort det en gång i tiden får vi säga-nej tack till allt hat- det är inte hat det är brist på utan vänlighet, förståelse, empati och kärlek....../S

Vi har inte TV3 så jag vet inte vad han gör där men vet vad han gör annars. Han avslöjar säkert en del svin men hur objektivt vet jag inte när det gäller TV.
Före nätet sände man brev och ringde eller var våldsam.

Jag har inte tid att läsa trams och har ett filter så jag inte kan läsa vad folk tycker i ex. Avpixlat. Så enkelt är det, man kan låta bli att läsa, eller bemöta som brukar vara enkelt då man har med idioter att göra.

Men jag har sett vad andra "nätahatarjagare" har för bakgrund, som kriminella och offentliga personer som massmedia skriver om, men ingen får skriva om det på nätet enligt dem, som är de verkliga näthatarna.

Om folk verkligen hatar utan skäl ska man ta i, inte emot normala åsikter som även kan gälla politik. Vi kan ex. se att många hatar SD eller tvärtom och åtminstone ena gruppen vill radera den andra som vi kan se.
 
Skrivet av Bagge 29 mar 2015 22:15
 
söndag 29 mars 2015, kl 09:19 skrev LasseO
Det är bra att att Aschberg och andra konfronterar Trollen och det borde vara fler som jagar dessa typer och drar fram dem i ljuset och visar upp dem offentligt.


Då finns det näthatare som jagar "näthatare" och hotar med våld så de polisanmäls.

Det vill inte Robban visa.
 
Skrivet av Bagge 29 mar 2015 22:18
 
söndag 29 mars 2015, kl 09:28 skrev Sunny3
Ja när de får människor att begå självmord så ska de straffas helt klart.
Jag lägger inte två fingrar emellan där, utan det man gör ska man stå för.
Hotar man med tex gruppvåldtäkt ska man dömas. Det är väldigt enkelt egentligen....Mvh/Sunny..


Finns mkt naiva ungdomar på nätet och polisen har redan fullt med jobb. Man får väl stärka de svaga också.

Värre med de som begår våldtäkter.
 
Skrivet av Hola 30 mar 2015 01:45
 
Så här kan det se ut när den ena är värre än den andra.

Granskare som inte tål en granskning