Vi Seniorer > Forum > Allmän diskussion > Allmänt > Gävle-bocken invigdes - och brann upp

Du hittar denna tråd på http://www.viseniorer.se/forum/f7t2261s1.html

* Gävle-bocken invigdes - och brann upp

Skrivet av Bengt 27 nov 2016 23:59
 
Idag, söndag första advent, invigdes den legendariska bocken i Gävle med pompa och ståt. Bara timmar senare brann den ned.
Se gärna SVT: Gävlebocken brann ner första dagen

/Bengt

--
Admin på Vi Seniorer
 
Skrivet av Sunny3 28 nov 2016 08:01
 
Varför inte skicka pengarna till vettig hjälporganisation istället tex barncancerfonden? Detta har ju blivit en tävlan om hur snabbt den kan brinna upp.
Julbocken är väl en tveksam symbol dessutom? Ockult om jag inte minns fel. Mvh/Sunny
 
Skrivet av Mynta 28 nov 2016 14:07
 

Trist att den inte fick stå där i år heller. Den var så fin och nu så är den borta!
Ja det var ju asaguden Tor som hade två bockar spända framför vagnen-den där Tor för ju ett så förfärligt liv när han drar fram men nu vill vi ju kalla det för åskan!

Ställ in bocken i en brandsäker låda av glas!
 
Skrivet av Sunny3 28 nov 2016 14:30
 
Ja jag var inne på nätet och kollade. Det var asatron men också satan som bocken stod för. Kanske därför han brinner? Det lär ju vara varmt i hans rike.
Ja eftersom människor förstör allt(se klotter bl.a.) så kanske man kan göra något mer minnesvärt, -barn i nöd- tex.
Mvh/Sunny
 
Skrivet av Bengt 29 nov 2016 15:36
 
måndag 28 november 2016, kl 14:30 skrev Sunny3
Ja jag var inne på nätet och kollade. Det var asatron men också satan som bocken stod för. Kanske därför han brinner? Det lär ju vara varmt i hans rike.
Ja eftersom människor förstör allt(se klotter bl.a.) så kanske man kan göra något mer minnesvärt, -barn i nöd- tex.
Mvh/Sunny
Därutöver finns uppgifter om att Sankt Nikolaus enligt legenden skulle ha haft en bock till följeslagare. Eftersom Sankt Nikolaus är EN av förebilderna till Jultomten så har nog den legenden spelat in på bock-symbolen - men man kan själv välja här vilken betydelse man själv vill ge halmbocken, när det finns flera. Jag kan bjuda på en anledning till bocken ytterligare: Man hade halm i överskott, man kunde binda ihop en bock-liknande figur av halmen, alltså gjorde man det och fick julpynt man tyckte passade.

/Bengt

--
Admin på Vi Seniorer
 
Skrivet av Sunny3 29 nov 2016 18:23
 
Det var säkert så Bengt, halm i skorna värmde också. Lille Jesus låg i krubban på halm. Djuren ute ligger ofta på halm, halmens rörform isolerar bra mot kyla. Madrasser fylldes med halm och när man legat ner dom fyllde man på nytt.
Men jag har läst att även julbocken är en djävulssymbol, vissa sekter anser det också. Jag är inte religiös så jag bryr mig inte så mycket.Det är väl i hjärtat tron sitter och inte i saker och ting. I gärningar man gör för sin nästa.
Men visst kostar bocken mycket pengar. Inget är så fint som ljus i dessa tider. Bra att påpeka att även värmeljus tar liv i dessa dagar. Sista familjen som dog var pga värmeljus.
Elda försiktigt, blås ut alla ljus då du lämnar rummet!
Glöm inte det! Mvh/Sunny
 
Skrivet av trisse 29 dec 2018 06:55
 
I år 2018 står Gävle - bocken kvar än så länge!

http://visitgavle.se/sv/gavlebocken
 
Skrivet av Chrisco 31 dec 2018 08:01
 
undrar hur det gick för bocken i år 2018??
 
Skrivet av Jazzbass 6 jan 2019 19:22
 
Den överlevde julen
 
Skrivet av Citymermaid 7 jan 2019 17:16
 
Och den klarade sig från att bli nerpinkad! Bra jobbat av vakten med vakna ögon!

/Citymermaid