Skrivet av Bengan_14 17 maj 2025 23:30
Gemene man tror att livsmedelsbutiker bara säljer mat för människor. För att förtydliga; bra mat avpassad för människor. Därför är många inte kritiska till hårt sötade och/eller industritillverkade processade varor som marknadsförs och ser ut som mat.
För hälsans skull bör dessa produkter undvikas. Även mejeriprodukter, mättat fett och gluten som finns i bröd bör väljas bort. Bröd i allmänhet är rena sockerbomben. Likaså pasta, ris och kokt varm potatis. Kall är bättre.
Havre är enda sädesslaget som är bra för oss. Frukt, grönt, rotfrukter, baljväxter, nötter, frön, bönor, linser kan man äta med gott samvete.
En avokado om dagen, vardagsmotion, god sömn och bra stresshantering håller doktorn borta.
Skrivet av Citymermaid 20 maj 2025 11:55
Du har så rätt, Bengan, ingen vill bestrida att processad och industrialiserad mat är rena giftet för kropp och själ. Det är märkligt att människor, trots det blir äldre och äldre för varje generation.
Den mat som du rekommenderar är naturligtvis att föredra, men den är tidskrävande och omständlig att tillreda om den ska vara njutbar. Först som dagledig pensionär har man tiden som krävs. Under arbetsåren var det omöjligt att hinna med, då var man tacksam för halvfabrikat, eftersom alternativet var att inte hinna äta alls.
Dela gärna med dig av dina bästa recept!
Hälsar Citymermaid
Skrivet av Bengan_14 23 maj 2025 19:47
Med lite fantasi är det inte så krångligt; byt ut fläsk- eller nötkött mot fisk eller fågel. Välj bönor, linser, mathavre eller en blandning/kombination, istället för pasta, ris osv. Har man inte tid för sköta sin hälsa nu får man i framtiden lägga tid på att ta hand om sjukdom.