Vi Seniorer för 55 plus. Tips från Google: Guldmedlem slipper se denna annons!

Öppna
* Användarpanel

Användarnamn:

Lösenord:

Spara användarnamn

Bli medlem! Gratis »   Glömt lösenordet?

  Sök på Vi Seniorer

  Annonser o tips

* Skoj & kul, kanske?

Forum > Allmän diskussion > Skoj och kul > Skoj & kul, kanske?

Skriv ut
Visar inlägg 1 - 1 av 1.
Sidor: < [1]  >
Skrivet av dubbeltur 6 okt 2011 12:13
  Skriv ut Direktlänk
Avatar, Porträtt dubbeltur

dubbeltur

(Moderator)

När jag växte upp i Borlänge fanns det ett original som gick under namnet "Gimmen". Han var lång, cyklade alltid, hade keps och trenchcoat, klämmor som höll in byxbenen för att inte fastna i kedjan. Det går en del historier eller snarare skrönor om slagfärdiga saker han sa eller gjorde.

"En gång var det någon som bad honom kasta ett öga på sin cykel, varvid han tog ut sitt emaljöga och lade på sadeln". En annan. "En dam kommer fram till honom med en insamlingsbössa och ber honom skänka en slant till Rädda Barnen. Hans svar: Det får väl dom göra som skrämt dom".

Nu undrar jag, har ni hört dem förut i er egen trakt. Många gånger så vandrar sådana här historier runt och tillskrivs lokala original.


--
dubbeltur
 

Sidor: < [1]  >

* Forumstatistik

Vi har 2140 trådar med 18627 inlägg. 429 (20%) av trådarna är markerade som lösta.

*Interna länkar

- Regler
- Rekommendationer
- Vanliga frågor
- Synpunkter.
OBS: Inga telefonnummer är tillåtna i det publika forumet.

  Annonser

 

* Länktips

Vi Seniorer tar emot vissa länkvänner, se sidan "Länkar".