Forum > Allmän diskussion > Allmänt > Datasäkerhet

Inaktiverad 3466

Inaktiverad 3466
Ja, visst, men vad konkret ska hända då, enligt din "fantasi"? Enligt min erfarenhet händer ingenting alls just p.g.a. det - det är som sagt helt andra saker som utgör osäkerhet på Internet. Det är givet, att om man är i det läget att man behöver gömma sig för en s.k. "stalker" skulle det vara skäl att inte visa sitt efternamn för övriga medlemmar - men sedan är det en öppen diskussion också det, om man egentligen ska gömma sig för en s.k. stalker, eller om dessa sjuka individer bör tas om hand på annat sätt(?).
En fråga: Du använder väl inte Facebook??? (Med dina tankar borde du absolut inte det!)
/Bengt
Det är det förstås inte alltid, i varje fall inte i realtid. Det fyller dock alltid syftet att det ger var och en en fingervisning om hur vi vill ha det och inte vill ha det. Efterhand, och med hjälp av andra medlemmar, får vi dock oftast veta eventuella regelbrott och kan vidta lämpliga åtgärder (åtgärd varierar mycket beroende på vad det gäller, allt från en liten redigering i en forumtråd upp till avstängning av medlemmen).
Det här med någon regel som man inte kan hålla koll på är ju förövrigt likadant som vissa paragrafer i lagboken, de anses göra nytta ändå.
/Bengt
Sidor:

Vi har 2146 trådar med 18655 inlägg. 432 (20%) av trådarna är markerade som lösta.
- Regler
- Rekommendationer
- Vanliga frågor
- Synpunkter.
OBS: Inga telefonnummer är tillåtna i det publika forumet.
Vi Seniorer tar emot vissa länkvänner, se sidan "Länkar".