Gud hjälpe den människa som inte är som NI!
Därför känner jag så med, Romer, Judar, Muslimer och alla som får bära utanförskapsmössan., så att alla kan se att du är inte som oss. Vi som är som riktiga människor, vi som vet hur saker och tig verkligen är. Vad jag vet så är inte kristna en homogen grupp, varför skall då alla muslimer då vara det?
Folkmord har skett på dom med bestialiska sett även inom kristensomen. Det var väl inte muslimer och judar som bygde koncentrationslägern och gasade ihjäl Judar, muslimer, romer, förståndshandikappade, handikappade, Jehovasvittnen, akademiker som hade ordet i sin hand och kunde vara farliga.
Vad vet ni om livets krassa verklighet bortom Amerikan idol, Holywodfruar, Sport, sport och åter sport. Matprogram till förbandelse, Melodifestivaler och galaförställningar i parti och minut. Stjärnorna på slottet, Bonde söker fru ocv, osv.
Ge folket vad folket vill ha, bröd och underhållning och dom hålls borta och är blinda för livets grymma sanning.
Rasism har många sidor. När vi anser oss ha mera råd att organisera dom aldrig sinande idrottstävlingar, och inte minst allt som följer i idoldyrkan och efterspel omkring tävlingarna,är det ingen hejd på vad det får kosta. Till och med flyguppvisning för att hedra dom hemkommande.
Samtidigt ligger det en gammal gumma/ farbror och skriker i smärtor, veckor, men ingen bryr sig. "Hon/ han är senil och brukar skrika", är svaret. Att lårbenshalsen är bruten, tar det flera veckor innan någon gör sig besväret att ta reda på.
Man lägger folk på vinden, i skymundan, där ingen kan se dom. Där får dom varken mat eller dricka. "Dom är i livets slutskede och vill inte äta eller dricka" När en högt uppsatt kvinna i en kommun kom för att besöka sin moster/faster, på hennes födelsedag, hittade ingen henne. I kraft av sin ställning begärde kvinnan husesyn och vad fick hon se. Kvidande hjälplösa gamlingar som sträckte ut händerna och bad om vatten. Då blev det fort ändring. Men hur många har en kommunal stark släktning som ser oss den dagen vi hamnar i samhällets sparpung.
Kändisarna på slottet. Eller på någon ö, i matprogram på längden och tvären. Vad kostar inte dessa program. Vad har dom åstadkommit, dessa kändisar, som gör att dom måste ses i rutan, höras i radion,synas i var endaste blaska. Tänk om man lika ofta, skrev och belyste dom ensamma barn på våra gator. Uteliggarna, romerna och judarna och berättar deras verkliga livsöden och inte som gråsuggor i avloppsrören.
Jag är inte ens skandinav. Jag har bott i fem länder, besökt som turist åtskilliga fler, men makan till kyla och utstötning som jag har mött här i Sverige har jag aldrig mött någon annan stans.
Skriver man ett ord fel, eller använder ord på ett sett som svensken inte gör, så får man huvudet kapat direkt. Att man kanske inte har grammatik, ordförståelse och meningsuppbyggnad som svenskarna inte har, betyder inte att man är spydig, nedlåtande och föraktfull, man bara har ett annat sett att utrycka sig.
Frågade en gång " Är det huset bebott"? Såg aldrig folk som kom och gick. Efteråt fick jag höra att jag hade varit något så fasansfullt fräck, så jag hade beskyllt vidkommande för att huset inte var beboligt. När jag försökte förklara, blev jag bortjagad med att jag kunde flytta dit jag kom ifrån, jävla skitkärring.
År man invandrare är det totalt omöjligt att få kontakt med svenskarna. Hur skall man då lära seder och skick, när alla dörrar är låsta för oss utbölningar. Visst kan man säga ett vänligt ord på gatan i förbifarten utanför ingången till bostaden. Men säg mig en enda svensk som skulle bjuda in till fest, nyår, jul, midsommar, födelsedag och liknande,i helsike heller. Har man tur, så får man en bulle på vaxduken, men då har man tagit hem storkovan. Det handlar om vi SVENSKAR. VI SOM ÄR: Tro inte att du kan bli en av oss. Du är och blir en mulatt och skall veta hut och din plats.
Man sitter inte och rullar tummarna, och väntar på att andra skall ta första steget.Man kan gång på gång bjuda in , ta första steget, men när nyfikenheten är tillfredsställd, så är det tvär stopp. Det bjuds aldrig igen. Aldrig, någon sin.
När man försöker vara trevlig så tolkas det som invit till något mera.
Här jag bor kom jag ut på förstutrappen då en "granne kom och sa. " Hörde att din.... dog här om dagen": Svarade att så var det. Ville vara trevlig, men komma bort från ämnet och frågade i all enkelhet och helt utan baktanke. "Hur skall du fira nyår"Hade sett en barnvagn utanför hennes dörr och trodde att hon kanske skulle vara med dotter och barnbarnet.
Högt så att hela området skulle höra kom svaret. " Ja, jag skall fira alldeles ensam, ännu yvigare och högre, snart hörde hela stan. " Å det är så skööönt att få rå helt om sig själv och få koppla av som man själv vill. Det skall bli så sköönt, att få vara ensam."
Tänkte för mig själv. Men vad är nu detta? Varför drar hon iväg så och skrävlar så hela stan skall höra henne? Vilket konstigt beteende.
Förklaringen kom när jag skulle gå med soporna, på nyårseftermidag.. Då gick det in besökande, till henne.
Här kommer jag till pudelens kärna. Hon trodde att jag stod där och listade ut om jag skulle få bli inbjuden. Ett dygn innan hade min underbara, bästa vän dött, hur stor lust hade jag att gå på fäst? Så lätt är det att sätta en stämpel på en människa, som man aldrig har haft någon kontakt med, annat en tre fyra ord utan för dörren, under dom åtta åren jag bott här.
Jag är inte här från stan. Allt som kommer utifrån, är suspekt och farligt. Säkrast att hålla sig på sin kant och inte släppa en jävel över bron. Så här gäller vindbryggan upp och visiret nere.
Är det tvångslobotomeringarna, tvångssteriliseringen, på tusentals människor. Tillförd och konstjord tandröta på psykisk sjuka barn, som led fruktansvärd av smärtorna i tänderna. Inte minst gåvan till SS. Rasbiologiska institutets uppmätning av skallar, näsor, kropp, nakenfotografier och till och med färg och kvalitet på könshåren. Samerna var väl inga människor med skamkänslor, som kunde känna sig kränkta och förnedrade.
Är det denna människosynen som hänger kvar i Sverige?
Var jag inte gammal, sjuk och ensam drog jag min kos, så fort det bara gick.
Men det går bra att jag betalar utomlands skatt. Vi som kommer hit och ligger på Sverige.