Vi Seniorer för 55 plus. Tips från Google: Guldmedlem slipper se denna annons!

Öppna
* Användarpanel

Användarnamn:

Lösenord:

Spara användarnamn

Bli medlem! Gratis »   Glömt lösenordet?

  Sök på Vi Seniorer

  Annonser o tips

* Att skaffa hund!

Forum > Allmän diskussion > Allmänt > Att skaffa hund!

Skriv ut
Visar inlägg 31 - 42 av 42.
Sidor: < 1 2 [3]  >
Skrivet av Inaktiverad 5647 30 dec 2014 18:28
Föregående inlägg   Skriv ut Direktlänk
Ingen bild

Inaktiverad 5647

Ja jag hörde det!
Bra!! Budskapet går fram. För miljön är det helt gräsligt, tungmetaller mm. Skräpet ligger kvar till sommaren. Jag tackar och bugar alla som slutar sälja fyrverkerier.....Mvh/Sunny..
 
Skrivet av Inaktiverad 5647 11 jan 2015 08:38
  Skriv ut Direktlänk
Ingen bild

Inaktiverad 5647

Berättelser om hundar!
En vänlig medlem bad mig i ett vänligt mail att berätta mer om hundar och lite gamla hundhistorier har vi väl alla som haft hund på lager, roliga, sorgliga och allmänt underhållande?
Jag hade en god väninna som jag gick hundpromenader tillsammans med. Vi hade båda Collies, så vi pratade mycket hund.
En dag hade hon varit och permanentat sig, kostsamt på -80 talet. Men hon skulle på fest den helgen och varje hårstrå låg på plats. På kvällen skull hon rasta Millie och gick ut på fälten utanför vårt område. Det började ösregna och Millie stack sin kos. Maggan såg henne fara omkring runt träden i skogsbrynet. Hon ropade, hon bad, hon skrek och grät- snälla Millie kom- hiiiit- Inget hjälpte, hon stod där i ösregnet.
Dränkt som en råtta och håret i stripor kom hon hem. Där satt mannen i godan ro. -Varför letade du inte efter mig- skrek Maggan förtvivlad.-Jag trodde du mött hundmänniskor och stod och pratade- sade mannen. -Två timmar i ösregn - grät Maggan.
I nypermanentat hår?- Håret hade nu börjat krulla sig igen som det gör utan föning. Hans kommentar var. -Ja lockarna är då kvar, så vad är du arg för-?Millie fick han bada och torka. Hon var nöjd och somnade gott efter timmar i frihet. Mvh/ Sunny som själv stått där med feber och ropat på en hund i skogen som hoppade som en känguru döv och blind för en febersjuk matte.
 
Skrivet av Inaktiverad 5648 11 jan 2015 09:31
  Skriv ut Direktlänk
Ingen bild

Inaktiverad 5648

Haha, vilke pärs.
 
Skrivet av Inaktiverad 5647 11 jan 2015 11:04
  Skriv ut Direktlänk
Ingen bild

Inaktiverad 5647

En sardinmacka!
Jag satt vid telefonen och väntade på att min man som reste i jobbet skulle ringa klockan åtta som han brukade göra.
Den lille sov gott och mina två Collie låg på sina platser och hundsov.
Jag hade gjort mig ett par sardinsmörgåsar med färsk gurka och en god bok att läsa medan jag väntade på det efterlängtade samtalet.
Klockan går och klockan går över åtta, men så plötsligt sätts en nyckel i dörren och in kommer min man. Han hade blivit klar med arbetet en dag tidigare och reste hem till en glad fru.
Efter välkomsthälsningarna undrade jag om han ville ha te och sardinsmörgås också och han var hungrig så jag gjorde lite smörgåsar till honom.
Väl inne i vardagsrummet igen så ser jag en tom tallrik på det låga bordet vid telefonen.
Ja inte var smörgåsarna i min mage i alla fall.
Men jag sade till maken då vi såg på de sovande hundarna. -Detta borde bli lätt då det gäller sardiner i tomat-. Den förstas morrhår var rena, men den andra som påstod sig sova så djupt hade tomatsås i morrhåren.
Vi fick oss ett gott skratt och lilla Lady vaknade och sträckte på sig, men visst ett stråk av skam syntes nog i hennes söta face.
Nu är de borta alla tre sedan länge, både husse, Lady och Twinkle, de är där på andra sidan regnbågsbron och kastar pinnar på de gröna ängarna....Mvh/Sunny..
 
Skrivet av Mynta 11 jan 2015 12:00
  Skriv ut Direktlänk
Avatar, Porträtt Mynta

Mynta

(Medlem)


Så fint Du skriver och jag riktigt ser hur stor Din kärlek är till djur.
 
Skrivet av Inaktiverad 5647 11 jan 2015 12:56
  Skriv ut Direktlänk
Ingen bild

Inaktiverad 5647

Tack Mynta!
Jo nog har kärleken till djur varit stor, liksom till barn och gamla människor. En valp med stora bedjande ögon, barnens roliga kommentarer och äkthet. De gamlas visdom och milda ögon.
Det är också tre utsatta grupper på vår jord som många tar värdet ifrån och gör illa.
Djuren är underskattade, de är mycket klokare än människan vill ge sken av, mycket pga hennes sätt att behandla djuren.
Men det är människans dumhet som lyser då de gör sig lustiga över djuren i djurparker tex.
Människoaporna ska få mänskliga rättigheter efter en Orangutanghona på en djurpark som alltid täckte sitt ansikte då besökarna släpptes in.
Människan utvecklas på ett plan men står kvar empatiskt på samma låga plan tyvärr.....Mvh/Sunny..
 
Skrivet av Inaktiverad 5647 12 jan 2015 13:44
  Skriv ut Direktlänk
Ingen bild

Inaktiverad 5647

Vad kan hända en hund och vad är farligt!
Det vanligaste man hör om är hundar i varma bilar och många dör en plågsam död till mötes. Solen rör sig under dagen och där det tidigare var skugga kan bli flödande solsken.
Hundar stjäls ur bilar, bilen kan stjälas, bli påkörd mm.
Choklad och lök är giftigt.
Hundar nosar gärna upp saker som är farligt, bla ormbett i ansiktet och halsen. Sök veterinär, även för getingstick i mun och svalg.
Pinnar är inte så bra leksak även om det är en favorit. Men flisor kan fastna i halsen.
Vissa grodor har ett slem som också är giftigt.
Människor som hatar hundar lägger ut gift tex i kött.
Jag tycker inte unga som nyss flyttat hemifrån ska skaffa hund.
Det borde vara alla uppfödares ansvar för att hundar kommer till lämpliga hem. Att djuret inte far illa, blir lämnade hipp som happ, ett festande där hunden utsätts för stress mm.
I havet finns giftiga alger vid vissa tidpunkter på sommaren, samt maneter som kan brännas rejält.
Att tvinga en hund bada är bara dumt, vill den inte så låt den slippa.
Trappor kan vara halkrisk, eller vissa breda springor som hundens tassar kan fastna i och knäcka benet. Undersök hemmet först och åtgärda farorna innan du tar hem din hund.
Barn ska ALDRIG lämnas ensamma med hundar, om hunden nafsar, biter barnet får alltid hunden skulden, även om barnet petat hunden i ögat eller vart stygg mot hunden.
Hunden är den vuxnes ansvar.
Lika lite som man lämnar ett barn ensam hela dagarna så ska inte en hund lämnas ensam. Vad skulle den ha för glädje av det? En vuxen tränad hund får lämnas max fem timmar ensam i bostaden.
Den gamla hunden tål heller inte kyla lika bra som en ung hund. Låt hunden sova då den gör det.
Mvh Sunny.
 
Skrivet av Inaktiverad 5647 15 jan 2015 09:08
  Skriv ut Direktlänk
Ingen bild

Inaktiverad 5647

Människans bästa vän blir tyvärr inte så gammal som man önskar.
Mindre hundar blir något äldre, än riktigt stora raser.
Men en dag så är det dags att säga farväl. Ibland somnar hunden in hemma precis som vi också kan göra.
Men som hundägare ligger ansvaret på oss att se till hunden och inte oss själva hur svårt det än är.
Men så länge hunden äter, går ut och kissar har den livskvalitet och veterinären brukar hjälpa till med beslutet.
Orsakerna är oftast ålderdomens skröplighet och sjukdom.
Hunden kan signalera ganska bra ibland, men de mörkar bra om sin hälsa också, det ingår i deras gener för överlevnad.
En del avlivar hunden utan lugnande preparat och då går det väldigt fort. Bara minuter.
Kanylen för medlet sitter redan på plats, ges det lugnande medel först så somnar hunden lätt på det medlet först. Men det tar längre tid.
Låt hunden slippa din sorg innan det är slut, att trösta matte och husse nu är fel tillfälle. Försök vara som vanligt. Jag lovar det blir tid för tårar senare. Stryk och småklappa hunden, visa din trygghet att du stödjer tillfället.
Prata lugnt om -duktig och fin-,avskedet brukar vara väldigt lugnt, tiden stannar runt omkring.
Så när kära vännen är borta kan sorgen få porla fram i ägarens takt.
Man vet att hunden har det bra, att den inte var 10 år utan i människoår ca 80 år.Men sorgen säger min lilla kille eller tjej.
Ett hundår räknas förr iallafall som det första året 14 år, pga könsmognaden, sedan 7 år per år.
Efter 13 år räknar man det som hög ålder. Men det finns hundar som blir upp mot 17 år.
Så kan man välja hur man vill ha det, att begrava stora hundar hemma vid, tycker inte jag är bra varken för grundvatten och att man kanske flyttar senare.
På många orter finns djurkyrkogårdar.
Man kan gemensamhets kremera sitt djur med alla djur som tas bort samma tidpunkt, då strös askan på en plats som är till för djuraska.
Så kan man ha enskild kremering och få djurets aska i urna.
Många strör askan på älsklingsplatsen på promenaden, i havet om det var en badgalen hund. Någon sparar askan för att få den i rabatten vid sin egen grav.(vilket jag tror att man inte får, men jag förstår ägaren)
Det är ett stort och svårt ögonblick, man får inte samma respekt som då en människa dör av omgivningen.
Men sorgen kan vara tyngre efter ett djur som varit ens sällskap hela dagarna och varit där med sin kravlösa kärlek, närhet och djupa gemenskap.
Om du har en vän som förlorat en hund, även om du själv inte tycker det är så märkvärdigt, ge ditt stöd och låt dom få prata om sina kära vänner då de behöver. var en vän,det är en så stor tomhet efter en älskad vän.Du behövs, för ingen var så fin som just min hund.
Jag själv har tröstat mig med dikten-regnbågsbron- finns på nätet. Om jag får hjälp lägger jag in den här som sista kommentar på denna tråd om hundar, så får den avsluta tråden om våra kära vänner-hundarna- Mvh/Sunny..
 
Skrivet av Inaktiverad 5647 25 jan 2015 14:47
  Skriv ut Direktlänk
Ingen bild

Inaktiverad 5647

Jag avslutar denna tråd om hundar och deras liv med dikten "Regnbågsbron" författaren okänd. Den har varit till stor tröst för oss alla som mist en kär vän. (Jag svarar gärna på frågor om hundar mvh Sunny)

Regnbågsbron

Det finns en bro, Regnbågsbron, som förbinder Himlen och Jorden.

När ett husdjur dör, kommer det till en plats bortom Regnbågsbron. Där finns kullar och dalar med mjukt gräs, där våra älskade vänner leker tillsammans
hela dagarna. Där finns vattendrag med friskt vatten, massor av mat och solsken som håller dem varma. De gamla och sjuka djuren blir unga och friska
igen, precis som vi minns dem i våra drömmar.

Djuren är glada och lyckliga, men de saknar någon som betydde mycket för dem, någon som blivit lämnad kvar.

Varje dag springer de och leker, tills den dagen kommer, då en av dem stannar upp, och tittar bort i fjärran. Blicken skärps, öronen spetsas och plötsligt
flyger han iväg över det gröna gräset. Hans ben bär honom fortare och fortare tills han återförenas med den han älskar. Ni möts i en omfamning som
varar för evigt. Ditt ansikte blir kysst om och om igen, dina händer smeker hans huvud som så många gånger förut och du tittar än en gång in i ögonen på
ditt trogna husdjur som så länge saknats i ditt liv, men aldrig i ditt hjärta.

Sedan korsar ni Regnbågsbron tillsammans för att aldrig mer skiljas...
Uppdaterat: 25 jan 2015 15:27  
Skrivet av Inaktiverad 5648 25 jan 2015 14:56
  Skriv ut Direktlänk
Ingen bild

Inaktiverad 5648

Den är otroligt vacker och gripande.
 
Skrivet av Inaktiverad 5647 25 jan 2015 16:12
  Skriv ut Direktlänk
Ingen bild

Inaktiverad 5647

Ja den är vacker och oskyldig, precis som våra kära husdjur var.
Mvh/Sunny
 

Sidor: < 1 2 [3]  >

* Forumstatistik

Vi har 2143 trådar med 18641 inlägg. 431 (20%) av trådarna är markerade som lösta.

*Interna länkar

- Regler
- Rekommendationer
- Vanliga frågor
- Synpunkter.
OBS: Inga telefonnummer är tillåtna i det publika forumet.

  Annonser

 

* Länktips

Vi Seniorer tar emot vissa länkvänner, se sidan "Länkar".