Sigmund Freud var intresserad av biografier. Han trodde själv att han kunde starta en ny genre inom (!) biografins område: den psykoanalytuiska biografin. Vissa sådana har skrivits men någon större framgång blev inte tanken med dem.
Biografier om Freud kom det många, och Freuds, conquisadorens, ( som han kallade sig själv ) liv är en thriller och enormt intressant. Men själv skapade Freud svårigheter för sina biografer eftersom han brände alla sina personliga papper, alla manuskript, anteckningar och brev. Men genom vissa av Freuds verk lyser ju ändå Freud igenom, och kanske i hela teorierna.
Freud, läkaren som inte tålde att se blod, ville förmodligen helst av allt bli författare. Han avundades Schnitzler, som kunde skriva vad Freud ansåg vara psykoanalytisk prosa. Däremot föraktade Freud en sådan som Breton,( även han läkare ) som skapade surrealismen. Förmodligen tyckte Freud att surrealismen pretenderade på att loda djupt i människans inre, men att den var ... hitte på, inte fast rotad i någon teori om människan. Ty det är ju inte surrealismen. Bretons manifest framställer enbart teorier om hur man skapar slagkraftiga bilder, på ett visst sätt.
Freud sökte överallt idéerna i konsten. Han sökte idéerna hos Michelangelo, var alltså inte så intresserad av formspråket. Musik begrep han inte, och hans barn fick inte lära sig spela piano, ty han ville inte bli störd av pianoklink.(!!!)
En bra svensk biografi är ju Sjögrens. Berger, Wain och Gilman är också bra.
Freuds fallbeskrivningar är spännande och särskilt gripande är ju den om fallet Breuer, om en jurist som led av paranoid schizofreni. Freud mötte aldrig Breuer, liksom hans patienter ofta inte var vad vi kallar psykotiska, men ofta hade diverse trauman som störde deras liv, och som alltså Freud sökte, och ibland lyckades, lösa upp.
Jag har alltid varit fascinerad av Sigmund ( eg. Sigismund ) Freud och F.s misstag kommer definitivt i skuggan av hans stora upptäckter och spännande teoretiserande.
Det ligger en djup insikt i att man , ofta, inte är herre i eget hus. Och en utmaning.