Du använder AdBlock eller liknande tillägg i din webbläsare! Undanta AdBlock för domän viseniorer.se Det finns kostnader för sajten, nu står andra för dina kostnader. Du slipper alla annonser då du blir Guldmedlem.
Vi Seniorer för 55 plus. Tips från Google:Guldmedlem slipper se denna annons!
Dagens datum: 2026-06-10 Dagens namn: Svante, Boris
Vi Seniorer 55+ - Mötesplats för dig som är över 55 år -Onsdag
Kvinnonamnet Ragnhild är ett gammalt nordiskt namn som är bildat av ord som betyder härskare eller gudarna respektive beskydd eller strid. En tolkning av betydelsen skull kunna vara gudarnas strid eller under gudarnas beskydd. Alternativa former är Ragnil och Ragnel. Namnet återfinns på runstenar. I nordisk mytologi är det namnet på en jättinna.Namnet blev populärt under medeltiden till följd av helgonet S:t Ragnhild. Namnet kom in i den almanackan 1901.
Mansnamnet Ragnvald (ibland Ragvald) är ett gammalt nordiskt namn som är bildat av Ragn med betydelsen "(guda)makt" eller "råd" och vald med betydelsen "härskare". En kung har regerat i Sverige på 1100-talet, men namnet kom i användning som dopnamn i Sverige först i slutet på 1800-talet.
Mansnamnet Reine är en förkortning av Reinhard eller Reinhold, vars första del rein kommer från ett ord som betyder de styrande eller gudarna.
Reine Wisell,född 30 september 1941 i Motala, är en före detta svensk racerförare. Han var aktiv inom Formel 1 åren 1970–1974
Reinhold är ett mansnamn med tyskt ursprung (Forntyska Raginald). Det är bildat av en förled Ragin- med betydelsen "råd" och en slutled -(w)ald med betydelsen "härskare", "regent". En nordisk form av samma namn är Ragnvald, en engelsk är Reynold och en skotsk är Ronald. Reinhold har förekommet i Sverige sedan 1400-talet och hade ett uppsving i början av 1900-talet för att därefter ha minskat i frekvens. Reine är en svensk kortform.
Reinhold Svensson,född den 20 december 1919 i Husum, död den 23 november 1968 i Sundbyberg, var en svensk jazzpianist, kompositör och musikarrangör.
Svensson förlorade synen några månader efter födseln. Han utbildade sig till pianostämmare, och tog examen 1939. Efter vidare studier avlade han organistexamen vid Musikhögskolan i Stockholm 1941. Han engagerades bland annat i Putte Wickmans orkester och blev en internationellt erkänd jazzpianist. Bildade en egen orkester 1942 och ledde den fram till 1948, varefter han åter spelade i Putte Wickmans orkester.
Reinhold Svensson ingick i den så kallade Parisorkestern 1949.
Tillsammans med Charlie Norman spelade han under 1950-51 in några skivor under namnet Ralph & Bert Berg och "Olson Brothers".
Reinhold
Bruno Bruno är ett tyskt mansnamn och efternamn som betyder "brun" och härstammar från germanskan.[1] Andra former av namnet är Bruin, Bruino och Brunon.
Bruno av Köln , född 1030 i Köln, död 6 oktober 1101 i La Torre (dagens Serra San Bruno), Kalabrien, Italien, var en tysk munk som 1084 grundade kartusianorden. Bruno vördas som helgon inom Romersk-katolska kyrkan. Hans helgondag firas den 6 oktober.
Bruno Liljefors, född 14 maj 1860 i Uppsala, död 18 december 1939 i Stockholm, var en svensk konstnär. Han är kanske mest känd för sina natur- och djurmotiv, särskilt med dramatiska situationer. Flera av hans verk skildrar fåglar och hans sätt att skildra dessa, med inslag av impressionistiska penseldrag, har med åren blivit stilbildande inom genren för fågelmåleri.
Bruno Mathsson, född 13 januari 1907 i Värnamo, död 17 augusti 1988 i Värnamo, var en svensk möbelformgivare och arkitekt.
Fredrik, är ett mansnamn av germanskt ursprung. Namnet är bildat av fred, ’fred’, och rik, ’härskare, mäktig’ (jämför Erik). Betydelsen är ungefär ’fredsfurste’. Det har burits av kejsare och kungar från Det heliga romerska riket, Tyskland, Österrike, Preussen och Skandinavien.
John Fredrik Reinfeldt, född 4 augusti 1965 i Österhaninge i Stockholms län, är en svensk politiker. Han är partiledare för Moderaterna sedan 2003 och Sveriges statsminister sedan 6 oktober 2006.
Fredrik Kempe, född 29 april 1972 i Vårgårda i Tumbergs församling i dåvarande Älvsborgs län, är en svensk artist och låtskrivare, inom pop, opera, schlager och klassisk musik. Han är bosatt i Stockholm och är sedan 15 juni 2013 gift med den moderate politikern Christoffer Järkeborn. Kempe har deltagit i Melodifestivalen två gånger som artist (2004 och 2005) och sedan år 2007 har han lyckats få med bidrag som låtskrivare varje år.
Fredrik
Fritz, Mansnamnet Fritz eller Frits är en smekform av det tyska namnet Friedrich, som motsvarar det svenska namnet Fredrik vilket betyder 'fredsfurste'.
Fritz Lennart Sjöström, född 23 mars 1923 i Jukkasjärvi, död 12 februari 1996 i Stockholm, var en svensk viskompositör, vissångare och konstnär. Han är känd för sina visor, men var även målare, tecknare och skulptör. Han var lärare på Konstfack 1952-87.
Fritz
Friedrich (Fritz) Karl Otto Wunderlich, född den 26 september 1930 i Kusel i Rhenlandet, död den 17 september 1966, var en tysk lyrisk tenor. Fritz
Sara, Sarah, är ett semitiskt namn som betyder "furstinna" eller "prinsessa". I Gamla Testamentet var Sara Abrahams hustru och födde honom sonen Isak vid 90 års ålder. Namnet har använts i Sverige sedan mitten på 1400-talet och kom in i almanackan redan på 1600-talet.
Sara Adéla Lidman, född 30 december 1923 i Missenträsk, Jörns församling, Västerbotten, död 17 juni 2004 i Umeå, var en svensk författare. Hon debuterade som författare med romanen Tjärdalen 1953 och blev en av 1900-talets stora svenska (arbetar)författare. Åren 1955–1963 var Lidman ledamot av Samfundet De Nio.
Zara Leander, folkbokförd Zarah Stina Hülphers (sedan hon gift om sig), född Hedberg 15 mars 1907 i Karlstad, död 23 juni 1981 i Stockholm, var en svensk schlager-sångerska och skådespelerska. Zarah Leander har blivit känd som urtypen för en primadonna och för att ha varit Tysklands stora filmstjärna under andra världskriget.Sara
Sara Vaughan, född 27 mars 1924 i Newark, New Jersey, död 3 april 1990 i Hidden Hills utanför Los Angeles, Kalifornien, var en amerikansk sångerska, en av jazzhistoriens främsta.
Hon började uppträda tillsammans med Earl Hines under det tidiga 1940-talet. Tämligen snart slog hon sig samman med Billy Eckstine och de båda turnerade med Dizzy Gillespie och Charlie Parker fram till 1945, då Sarah Vaughan började att uppträda på egen hand.
Under 50-, 60-, 70- och 80-talen gjorde hon ett stort antal skivinspelningar, bland andra tillsammans med Miles Davis, Art Blakey, Charlie Parker och Dizzy Gillespie.Sara
Kvinnonamnet Margareta eller Margaretha är ett gammalt namn med grekiskt eller latinskt ursprung som använts i Sverige i varje fall sedan 1000-talet då kung Inge den äldres dotter fick namnet Margareta. Flera drottningar och prinsessor i Sverige har haft namnet. Namnet är bildat från ett persiskt ord som betyder "pärla". Margareta finns också i flera kortformer. Margareta är ett av namnen i fruntimmersveckan.
Margaretha[a] Knutsdotter Krook Hammar, född 15 oktober 1925 i Stockholm, död 7 maj 2001 i Stockholm, var en svensk skådespelare. Hon anses vara en av 1900-talets mest respekterade svenska skådespelare med talang för såväl dramatik som komik. Nyårsaftnarna 1997–2000 reciterade hon Alfred Tennysons Nyårsklockan på Skansen, också direktsänt i Sveriges Television.Margaretha.
Gunhild Margareta Hallin Ekerot, född Hallin 20 februari 1931 i Karlskoga, är en svensk operasångare (koloratursopran), skådespelare och tonsättare. Hallin valdes in som medlem i Föreningen svenska tonsättare 1990.Margareta
Kvinnonamnet Greta eller Gretha (ovanlig stavning) är en kortform av det grekiska namnet Margareta, ursprungligen Margarita, som är bildat av ett persiskt ord som betyder pärla. Äldsta belägg i Sverige, år 1309.
Greta Lovisa Garbo, ursprungligen Gustafsson, född 18 september 1905 i Katarina församling i Stockholm, död 15 april 1990 i New York i New York, var en svensk-amerikansk skådespelerska. Hon är rankad som den femte bästa skådespelerskan genom tiderna av Amerikanska filminstitutet. Hon anses ha varit en av de största filmstjärnorna under 1920- och 1930-talen. Hon var även känd för sin skygghet gentemot allmänheten, något som höll i sig ända fram till hennes död. Efter att hennes karriär tagit ordentlig fart gav hon aldrig några intervjuer eller autografer, hon svarade aldrig på beundrarbrev och hon kom aldrig på några filmpremiärer.Greta
Johanna eller Joanna , är ett kvinnonamn med grekiskt ursprung, Ioánna, och en femininform av Johan och Johannes. Båda namnen härstammar ur grekiska varianter av det hebreiska namnet Jochanan som betyder 'Gud har förbarmat sig'. Johanne är den norska och danska motsvarigheten.
Namnet har använts i Sverige sedan 1300-talet, men kom dock med i almanackan först i mitten av 1700-talet. Det var mycket vanligt i bondesamhället på 1800-talet. Kortformer är Hanna och Jonna.
Johanna
Kvinnonamnet Madeleine är en fransk form av Magdalena som använts i Sverige sedan slutet av 1700-talet och betyder "från Magdala". Magdala var en by nära havet av Galiléen som betyder "tornet" på hebreiska. Försvenskade former är Malena och Malin.
Kvinnonamnet Magdalena var ursprungligen ett grekiskt tillnamn, dvs. ett namn som lades till förnamnet, med betydelsen (kvinna) "från Magdala". Bibelns Maria Magdalena (som är upphovet till namnet i almanackan) fick just detta tillnamn för att skilja henne från Jesus moder. Redan tidigt kom dock namnet att uppfattas som ett självständigt förnamn och det har använts i Sverige sedan 1400-talet. En fransk form av namnet är Madeleine, och en svensk kortform är Magda.
Ur namnet har även Malin, Lena och Malena sitt ursprung.
Malena Ernman, född 4 november 1970 i Uppsala och känd som Malena Ernman, är en mångsysslande svensk operasångare (mezzosopran). Hon har ett ovanligt stort röstomfång. Ernman är hovsångare sedan 2011 och ledamot av Kungliga Musikaliska Akademien sedan 2006. Hon erhöll 2011 dels den kungl. medaljen Litteris et Artibus, dels Stockholms stads kulturpris. Hon är en av Sveriges mest efterfrågade operasångare och har nått internationellt rykte på kort tid. Ernman fick ett populärmusikaliskt genombrott med vinsten i Melodifestivalen 2009, den svenska uttagningen till Eurovision Song Contest 2009 med bidraget La Voix, skrivet av henne själv och Fredrik Kempe.Malena Ernman - La Voix
Kerstin är ett kvinnonamn och en gammal svensk form av det latinska namnet Kristina, egentligen Christiania, som betyder den kristna. Namnet har i olika stavningsvarianter (Kjerstin, Kierstin, Kersti etc.) använts i Sverige sedan 1500-talet.
Äldsta belägg i Sverige, år 1535.
Kjerstin Dellert, född 4 november 1925 i Stockholm, är en svensk operasångerska (sopran), som även är chef för Ulriksdals slottsteater.https://www.youtube.com/embed/i-e1kL_3A1A
Kristina eller Christina är ett kvinnonamn, feminin form av Kristian och namn på flera svenska drottningar. Se även Kerstin och Kristin.
Christina Alma Elisabeth Schollin Wahlgren, född 26 december 1937 i Stockholm, är en svensk skådespelare, som gjort roller såväl på Dramaten och privatteatrar som på film och i tv-serier. Schollin blev under 1960-talet ett av svensk films mest publikdragande namn, inte minst som Jarl Kulles glittrande sommarflicka i Änglar, finns dom? som också blev en succé utomlands. https://www.youtube.com/embed/617sM78Xg5k
Jakob, Jacob, är ett mansnamn av hebreiskt ursprung. Betydelsen är omstridd, en teori är att det betyder "må han skydda". Jakob förekommer i en runskrift målad på väggen i Vänge kyrka på Gotland "Bedjen för Jakobs själ i Nickarve". Tidigare dominerade i Sverige stavningen med 'k', men bland de yngre är det ganska jämnt mellan Jakob och Jacob.
Engelsk variant är James, finska formen är Jaakko, den franska är Jacques, den italienska är Giacomo, den spanska och portugisiska är Jaime, den turkiska är Yakup och den arabiska benämningen är Yaqub.
Jakob Hellman , född 20 oktober 1965 i Vuollerim i Jokkmokks kommun, är en svensk sångare, artist och låtskrivare.
Hellman upptäcktes 1987 av Magnus Nygren på skivbolaget EMI. Under 1988 spelades debutskivan ...och stora havet in. När den kom ut i februari 1989 fick Hellman ett genombrott med framgångar som "Vara vänner" och "Hon har ett sätt". Hellman fick en Grammis för Bästa manliga rockartist 1989. (Året innan hade han fått sin första Grammis som Årets nykomling 1988.)Jakob
Jasmin, även Yasaman, Jasmine, Jasmina är ett persiskt namn som betyder jasminblomma. Allt efter 1990-talet har namnet blivit populärare.
Jesper, mansnamn, är en nordisk ombildning av Jasper, som är en tysk sidoform till Caspar (se Kasper). Detta namn är i sin tur troligen av persiskt ursprung och betyder "skattmästare". Enligt andra teorier skall namnet betyda kejsare, då Kasper tros vara en tysk form av Caesar. Inga källor bekräftar dock detta. Betydelsen av namnet är omtvistat.
Jesper Swedberg född 28 augusti 1653 på Svedens gård nära Falun, död 26 juli 1735 i Brunsbo vid Skara, var en svensk professor, rektor för Uppsala universitet, psalmist och biskop. Han var far till Emanuel Swedenborg. Jesper Svedberg tillhörde ätten Stjärna. Hans far var Daniel Isaksson Stierna (1610-1680). Modern Anna Petersdotter Bullernaesia tillhörde en prästsläkt från Bollnäs.
Mansnamnet Botvid är ett fornnordiskt namn som kanske betyder "den som skogen/träden botar/vårdar".
John Botvid Börjesson, född 12 september 1889 i Göteborgs Domkyrkoförsamling, död 20 februari 1964 i Stockholm, var en svensk skådespelare, revyförfattare och komiker.
Botvid
Mansnamnet Seved är en variant av den äldre formen Sigvid som är bildat av två ord som betyder seger och träd. Namnet plockades in i almanackan 1901 tillsammans med en rad av andra gamla nordiska namn men blev aldrig någon riktig succé. Säve är en sidoform av Seved.